2007-01-29 FFII proti zrychlenému přijetí OOXML firmy Microsoft za ISO standard

Z FFII.cz
Přejít na: navigace, hledání

Brusel, 29 ledna 2007 -- Mezinárodní organizace FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure) rozeslala (před termínem 5. února) otevřený dopis všem delegacím Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO), ve kterém uvádí rozpory, kvůli kterým by 6000stránková specifikace OOXML (ECMA-376) firmy Microsoft neměla být přijata v urychleném řízení (Fast track). Tento návrh poškozuje přijetí existujícího ISO 26300 standardu (OpenDocument), který téměř totožné funkce popisuje na pouhých 600 stránkách.

FFII má několik důvodů ke znepokojení navrhovaným standardem. OpenXML závisí na nezveřejněných patentech a na nezveřejněných nebo nekompletních licenčních podmínkách. To dělá z implementace nezávislé na Microsoftu velmi riskantní nebo dokonce nemožný podnik, vyžadující zjistit chování starých aplikací a formátů Microsoftu pomocí zpětného inženýrství. Specifikace také používá nestandardní formáty pro jazyky a data a specifikuje známé chyby, například prohlášení roku 1900 za přestupný.

Benjamin Herion, analytik FFII, vysvětluje: "Microsoft se snaží ve velmi krátkém čase prosadit překomplikovaný návrh. Postup urychleného schválení nebyl nikdy zamýšlen pro specifikace této velikosti a umělé složitosti. Zdá se jisté, že ISO je pod tlakem, aby příliš nezkoumala množství pastí v OOXML. Tyto pasti zahrnují patentová minová pole, která umožní Microsoftu rozhodovat, kdo standard implementuje. Microsoft se už dříve pokoušel zahrnout své patenty do mezinárodních standardů, což zapříčinilo neúspěch protispamového standardu."

Množství sdružení, společností a bloggerů, kteří prozkoumali OOXML jej popisují jako "standard jednoho dodavatele", protože rozsáhlé části standardu namísto technických specifikací prostě popisují chování aplikací. Příkladem je možnost, jak zapnout "zarovnávání textu jako ve WordPerfectu".

OOXML vytvořila samostatně firma Microsoft během jednoho roku a byl ratifikován ECMA (soukromým sdružením, které na požádání navrhuje standardy) jako ECMA-376. Právě přes ECMA dokázal Microsoft protlačit svůj standard k urychlenému schválení v ISO/IEC. Pro srovnání: Open Document Format ISO standard potřeboval pět let práce, než byl schválen ISO/IEC a OASIS a počítá s množstvím implementací, pokrývajících všechny hlavní platformy (Symbian, Windows, Linux, Mac OS, různé verze BSD a Solaris). Na druhou stranu, formát firmy Microsoft nemá zatím na trhu jedinou implementaci a předpokládá se, že ve střednědobém horizontu pokryje pouze platformu Microsoftu.

Alberto Barrionuevo, viceprezident FFII, uzavírá: "Žádáme všechny delegace při ISO, aby zrušily proces urychleného přijetí. Je jednoduše nemožné vyjasnit všechny problémy a rozpory existující v ECMA-376 během tak krátké doby. Ano, toto vycpávání standardů podkopává důvěryhodnost v celý ISO/IEC proces. Pokud si Microsoft může bez problémů koupit 'standard' pro jednoho dodavatele, nač je pak ISO?"